Hledání a trénování nápadů

Ilustrace není jen o technice

Kromě skicování, umění perspektivy, kontrastu, barev, nálad a mnoho dalšího jsou pro ilustrátora stěžejní metafory, přísloví a synonyma. Po přečtení článku nebo jiného podkladu mi na mysli mnohdy vytane velmi abstraktní nápad. Navíc jen zřídka jde o reálné předměty. Často je myšlenka tak moc neuchopitelná, že i fotobanky pod daným termínem nabídnou jen stylizovaný text.

Jak trénuju svou hlavu, aby se z ní nápady jen sypaly? Koukám na kreslené pohádky, filmy a anime. Hlavně cartoon pohádky bez řeči či s omezeným množstvím prostředků jsou skvělým zdrojem toho, jak vyjádřit určitou věc. Díky tomu mi například u slova únava naskočí tento výjev z Toma a Jerryho:

Související obrázek

Také čtu komiksy všeho druhu, ideální jsou spíš stripy nebo minipříběhy, Marvelovky svou úlohu příliš neplní. Pro snazší zapamatování slouží metafory i vědě. Najdeme je třeba v pojmech Schrödingerova kočka, skleníkový efekt nebo Einsteinův paradox dvojčat.

Jak se přesvědčit o tom, jestli metafory, které často používám, fungují? Hraju Activity. Záměrně si při nich vybírám kreslení a zkouším, jestli lidé rozumí mému obrazově vyjadřovacímu způsobu. Díky tomu můžete třeba zjistit, že vločka, zasněžená pole a stromy nejsou jako ilustrace zimy dostatečně zřejmé. Activity si můžete zahrát i sami se sebou. Tato verze skvěle slouží jako dril rychlých nápadů.

Když hledám unikátní myšlenku nebo dlouho bezvýsledně tápu, beru do ruky slovník synonym. Snažím se přijít na maximum asociací ke klíčovým slovům, která jsem si definovala na začátku, a rovnou si je zapisuju. Snažím se tak brainstormovat sama se sebou.

Dobrým zdrojem nápadů jsou také přirovnání. Ale nezapomeňte na odlišné znění „stejného přirovnání“ v různých jazycích. Anglické Every cloud has a silver lining (v doslovném překladu: Každý mrak má stříbrný obrys) se dá sice docela snadno nakreslit, ale my to nejspíš nepochopíme  —  v češtině totiž stejná myšlenka zní: Všechno zlé je k něčemu dobré.

Kde hledáte svou inspiraci vy?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *