V jakém formátu nejlépe předávat data kodérům?

Milí kodéři, pořád brbláte, že grafici nekomunikujou a nezajímají se, ale když se zajímají, tak je vám to na obtíž. Chápu, že nejste ti, kdo musí půl dne předělávat svůj výstup do PSD, ale když mě něco pálí, hledám řešení, dokud ho nenajdu.

UI designéři už pár let nechtějí dělat weby ve photoshopu, kodéři se ho stále dožadují

Fakt nebo mýtus?

Vždy, když někomu předávám grafiku, tak se dozvím, že potřebuje PéEsDéčko. Photoshop. Nutně.

Jelikož sama vím, jak se mi s tím špatně pracuje, tak se snažím pochopit, proč se jich to tak drží. Dnes je nástrojů na tvorbu webu podstatně více, než před pár lety, existuje taky podstatně více nástrojů na prototypování a „řezání“.

Přesto se pořád najdou grafici, co dělají weby v photoshopu – vzácnost.

Ze 346 výsledků jich bylo téměř 90 pro psd a v závěsu byl Sketch, který je ale jen pro Apple. Z toho soudím, že psd je pořád žhavý formát nejen mezi projekťáky a agenturami – fakt.

„Nikdo po mě nemůže chtít, abych do toho všeho ještě otvíral grafickej editor a uměl s ním pracovat.“

To dává rozum.

Tak proč?

Kromě zvyku, je to také proto, že existuje nejvíc dalších nástrojů, které PSD zpracují nebo převedou. PSD taky bude jen těžko „pixel imperfect“. Kodéři si také potřebují tu grafiku nařezat sami, takže vlastně pořád musí s nějakým z grafických programů umět. Pokud si neporadí s tím, co jim dal UI designér. Ale pak je otázka, kolik takových kdy v životě vidělo kód?

Mě osobně se na následujícím obrázku samozřejmě líbí odpověď „Je mi to jedno“, ale tak to v reálném případě moc nefunguje.

Sešlo se 346 odpovědí. Lidé mohli vybrat více možností, Malování a Word beru jako povedený trolling.

Co z toho vyplývá?

Nabízí se možnost nutit všem Avocode. Má to své mínusy, ale grafika převedená z něčeho do PSD je má taky. Je to zase a jenom vše o domluvě. Já osobně asi začnu riskovat to, že nejdřív pošlu odkaz přímo do Avocode, který si budu platit já. A uvidíme. Třeba tu jednoho dne přibude edit o tom, jak to šlo 🙂

Jak připravuji data já?

Když si web nepřipravuju sama, pak jdu na přípravu dat, která vypadá asi takto:

  • Na vyžádání dodávám PSD, ale modlím se, aby to nebylo potřeba :).
  • Definuju písma a jejich řezy s odkazy na získání.
  • Připravím Kitchen sink nebo UI elementy, říkejte tomu jak chcete, jde prostě o speciální stránku, kde jsou pohromadě všechny nadpisy, odstavce, tlačítka, formuláře – zkrátka všechny základní prvky.
  • Exporty všech vektorových ikon a ilustrací v svg, bitmap v png/jpg.
  • Naznačím hover efekty tlačítek, odkazů, atp.
  • Dokument doplním o popisky chování, případně o popis responzivity.

Autor fotky: Fabian Grohs